Co se děje po zasnoubení?

/ Rady a tipy
autor Eliška Valová

Milé ženy a vážení muži, jste snoubenci? Skvělé! Skvělé rozhodnutí zpečetit vaši lásku sňatkem. Rodina je totiž základ státu. A co se děje po zasnoubení? Pár slov zde…

~ Andrejka a Jeny | profesionální fotograf Ondra Vala ~


Zasnoubili jste se a začínáte se těšit na svatbu. Najednou se před vámi otevírají další a další otázky. Čeká vás spoustu času věnovaného plánování, zkoušení, dohadů, povídání a příprav toho VAŠEHO dne. Kde tedy začít? Co dělat a jak přípravami projít a nezbláznit se, nehádat se a mít co nejvíce věcí podle vašich představ? Jednoduchou odpovědí je: Myslete, každý den si opakujte a opravdu myslete na to, proč tu svatbu vlastně děláte.

Přestože jsme každý jiný, každý má jinou životní cestu, zkušenosti a úroveň (mysli, úroveň duchovní či životní úroveň, dosaďte dle libosti), věřte, že to, že jste se rozhodli uzavřít manželství, je jedno z nejlepších rozhodnutí vašeho života. A přepokládám, že vás k tomu vede láska. Ať už ta, kterou jste plně cítili před 15ti lety, kdy jste se potkali přiopilí na zábavě, nebo ta, kterou prožíváte každý den po boku člověka, bez kterého taky už po nějaké době nedovede být. Nebo obě dvě. Láska je největší síla a kdo umí cítit lásku, i když je sám v prázdné místnosti, nebo když není zrovna růžový den, ten má vyhráno.

Právě v přípravách svatby je důležité mít toto na paměti a hlavně v těch nejvypjatějších situacích, kdy se nebudete schopni shodnout na tvaru kroucánků na vašem svatebním oznámení. Proto znova apeluji, buďte během příprav nadmíru tolerantní, snažte si vycházet vstříc a řešit vše spolu (aspoň to nejdůležitější:) a v poklidu. Je to další vaše zkouška, kterých máte za sebou jistě nespočet. Přípravy jsou skvělé, vždyť je to těšení se! Plánujete svou svatbu, přesně takovou, jakou vy chcete.

~ Martina a Petr | profesionální fotografové Ondra a Eliška Valovi ~

Obecně platí, že se o plánování starají více nevěsty než ženichové. Záleží na páru. Každopádně ale platí, že každý má něco na starosti. Stanovte si pravidla, odpovědnost a časový harmonogram (který stejně pravděpodobně několikrát protáhnete). Kdo z vás se v každodenním soužití stará o techniku a hudbu? Tak ten zajistí ozvučení svatby a vše s hudbou spojené. Kdo má v rodině pekařky, domluví koláčky. A tak postupně krok za krokem se přibližujete k ideálnímu svatebnímu dni.

Na internetu je spoustu návodů a přibližných časových návrhů, jak svatbu naplánovat, proto vám to tu nebudu popisovat. Má zkušenost je sice taková, že jakýkoliv takový návrh, co jsem si přečetla, mi připadal zbytečně přeorganizovaný a nabádal k řešení zbytečností. Jistě mi dáte za pravdu, že je na samém začátku nutné:

  1. dohodnout si vhodné datum, kdy budou mít i vaši svatebčané klidný čas na svatbu
  2. zajistit místo konání svatby, které bude v daný termín k dispozici a potkáte se s podmínkami
  3. a poslední matrika (pakliže už víte, že svědci souhlasí s úlohou svědků, a že vás v daný datum a na daném místě oddají)

Vše poté už jsou jen milé záležitosti, na které jistě přijdete sami. Důležité je tedy mít stanovené, kdo co zařídí, případně si úkoly flexibilně znova přerozdělit. Je to zkouška rodinného manažerství, umějte rozdat úkoly, kontrolovat časový průběh a reagovat na nově vzniklé situace s láskou. A hlavně, mít se celou dobu rádi a přípravy si užívat jako vzácnou dobu před svatbou. Protože pak už tu nikdy nebudou ;-)

Mějte šťastný den a ať se Vám prstýnek hezky nosí. S láskou, vaše Eliška.