Hodně svatby za málo peněz

/ Rady a tipy
autor Eliška Valová

Milí snoubenci, tento dlouhý článek je tu proto, abyste si opravdu sedli a opravdu rozmysleli, co podle vás na té vaší svatbě bude stát za to.

~ Martina a Petr | Ondra a Eliška Valovi ~


Internet je plný inspirace a buďme za to vděční. Sdílení je jedno z nejdůležitějších lidských aktivit. Je mezi námi spoustu kreativních a inspirativních lidí, kteří dělají krativní a inspirující věci. Posouvají hranice a nám spotřebitelům ukazují, jak lze – konkrétně svatbu – udělat jinak, nebo alespoň vkusně, oku a vzpomínkám lahodně.

V krajním extrému se dá říct, že současný rozmach designových svateb přesunul svatební den v jeden velký byznys. A co je na svatbu, je zákonitě dražší než to, co na svatbu není. Je to občas až smutné, ale ne nepochopitelné. Všichni snoubenci se potýkají s otázkou financí. Stačí ale několik šikovných rozhodnutí a dá se pár tisíc ušetřit. Přestože ve výsledném balíku se těch pár tisíc už ztratí, svou hodnotu mají stále stejnou. Je to jako příklad, který nám dával učitel ekonomie, legendární pan Votava: “Řekne-li vám někdo, že vám dá slevu 500 Kč na auto, které stojí 500 000 Kč, vezmete slevu nebo se mu vysmějete? A když vám někdo ten samý den dá slevu 500 Kč při nákupu kalhot, vysmějete se mu, nebo vezmete slevu? 500 Kč má pořád stejnou hodnotu.” Pardon, věřím, že byste pochopili co chci říci i bez příkladu, ale z nostalgie jsem tento příklad musela zmínit :-)

Cožpak není možné udělat svatbu skvělou a zárověň na ní “neprodělat”? Je to možné. Na začátku je ale přes to všechno třeba se smířit s myšlenkou, že svatba holt není úplně levná záležitost. Ale je to jeden z největších životních zážitků, o kterém se pak vypráví vnoučatům. Je to jako investice. Investujete svůj čas, energii, invenci a peníze. Investujete do obohacení, které plyne každému návštěvníkovi ze setkání dvou rodů, setkání lidí, kteří by se jinak nepotkali, ale kteří přesto mají spoustu společného. Investujete do spojení v jednu rodinu. Do zábavy, do dobrého jídla a dobrého pití, zkrátka řečeno, do života.

~ Katka a Tomáš | profesionální fotograf Ondra Vala ~

Jde jen o to chytře svůj rozpočet rozdělit. Ujasněte si, co je pro vás opravdu důležité. Je to obrovská květinová výzdoba? Nebo chcete mít nejvíc a nejlepší dezerty? Anebo nezapomenutelně lahodné víno? Nejempatičtější fotky a video? Největší šaty s nejdelší vlečkou? Nebo naopak nejmenší šaty a největší kapelu?

Každý pár má své preference a síť kontaktů, tudíž nelze uvést nějaké platné pravidlo, za co vydáte největší obnos peněz. Srovnejte si tedy, co chcete, respektive co je ve vašich silách a co radši přenechat odborníkům, a to i za cenu vyšších nákladů. Uvedu dle mého názoru nejdůležitější oblasti.

  1. Foto a video

Záměrně dávám tuto část na první místo (ať už to máme za sebou;) ), protože je to jedna z mála věcí, kterou byste měli jako snoubenci řešit na samém začátku plánování vašeho dne – samozřejmě za přepokladu, že jste se rozhodli svěřit záznam do rukou profesionálů. Mít fotky od kamarádů a rodinných příslušníků má v sobě určitý nádech milé, spontánně amatérské nostalgie, ale kudla, už za make-up dáte jako nevěsta několik stovek Kč! Tak ať máte reprezentativní i vzpomínky, které vám zůstanou po zbytek života, až skončí ten jeden jediný den “S”… Obecné pravidlo může být, jako se vším ostatním, s auty, s nemovitostmi, s čímkoliv, že čím kvalitnější fotograf, tím dražší (připouštíme možnou výjimku potvrzující pravidlo..). Profesionální fotografové a kameramani nejsou žádní šarlatáni, kteří by si stanovili svou cenu na základě potřeby vás stáhnout z kůže. Foto a video je řemeslo jako každé jiné a stanovit adekvátní cenu je jeden z největších oříšků i těchto řemeslníků. Pokud vám tedy nějaký fotograf či kameraman udá svou cenu, věřte, že je to cena taková, která pro toho daného fotografa či kameramana ze všech zvážených hledisek v danou dobu adekvátní. Pokud se vám zdá cena vysoká/nízká, oslovte levnějšího/dražšího (a pravděpodobně i méně/více kvalitního fotografa, kameramana). Na škodu určitě není osobní setkání. Výhody jsou na vaší straně, už jen to, že výsledky práce znáte a nekupujete tedy zajíce v pytli.

  1. Místo konání svatby

S tímto bodem už se dotýkáme svatebního dne přímo intimně. Kde se celá vaše sláva uskuteční je to, co určí ráz celé zábavy. A jako všechno na svatbě, vždycky je to pro vás v danou chvíli ideální, takže don't worry my deers.

~ Katka a Tomáš | profesionální fotograf Ondra Vala ~

Místo pro konání svatby vybírejte podle toho, co je pro vás stežejní. Potřebujete ubytování pro 60 hostů? Chcete pro hosty krátkou dojezdovou vzdálenost? Chcete vynikající kuchyni od legendárního kuchaře? Zvažujte všechny varianty, deštivou, suchou, opékání masa, tančení pod širým nebem, daleko od civilizace, v centru vašeho města. Máme štěstí, že v současné době je mnoho míst, kde lze svatbu uskutečnit, a kde mají s konáním svatby zkušenosti. Běžte do vámi vybraného místa vyjednávat už s vaší konkrétní představou, ať máte správné otázky a dostáváte přesné odpovědi.

  1. Jídlo a pití

Pití je nedílnou součástí každého dne a svatební den není jiný. Možná jen v počtu promile :) V místě, kde se bude vaše svatba odehrávat, se určitě domluvte, jak bude pití řešeno. V úvahu připadají různé množstevní slevy, možnost donést si vlastní pití za určitých podmínek a podobně. I zde platí, že je každá svatba jiná, jen vy nejlépe víte, jací jsou vaši hosté pijáci. Vím, odhadovat ideální množství není zrovna brnkačka, ale většina restauračních zařízení má zkušenosti. Dobrá zpráva je, že ve většině případů odhad potkává realitu i s rezervou. Výhodné je zkusit nějak ušetřit na nealkoholických nápojích. Domluvte džbány s vodou z vodovodu (na vodu nezapomínat!), rozlévanou limču, točený džus, co komu po chuti.

Ohledně jídla jsou v dnešní době lehce dostupné výrobky od šikovných českých ručiček, stačí dobrý kontakt a mít co nejpřesnější představu o tom, co chcete a co nechcete (nechceme cukroví, to uspává, chceme hodně ovoce, atp.). Rozumím, že pro mnoho maminek je poslání upéct čtyři tisíce svatebních koláčku (že, maminko;), a proto jim to potěšení neberme. Jen zvažte, jestli je opravdu úspora (všech) zdrojů, když se rozhodnete péct již zmiňované cukroví ve vaší domácnosti namísto svěření této činnosti někomu, kdo je na to uzpůsoben a tím i jeho činnost podpořit. Také myslete na pestrost, aby si každý host přišel na své. Z historek z kuloárů známe výroky jako “chlebíčková svatba”, “jediné pití, které se dalo pít byl džin, který jsme si sami koupili na baru” apod. Jídlo a pití je (chtě-nechtě) jedno z nejdůležitějších aspektů celé svatby. Kvalita je přímo viditelná, chuťově rozpoznatelná, proto s touto oblastí není moc prostoru na kompromisy.

~ Lenka a Jindra | Ondra a Eliška Valovi ~

  1. Zábava

To je kapitola sama pro sebe. Poptejte se přátel a lidí ve svém okolí, jaké mají zkušenosti se svatební zábavou. A ptejte se na jejich dojmy a pocity. Bavili se opravdu? Jaké byly trapné momenty? Co naopak podle vás zábavu rozproudí? A odpovězte si, co na té VAŠÍ svatbě chcete a co vám bude ukrádat ty drahé minuty (doslova drahé minuty, zkuste si rozpočítat, kolik stojí jedna minuta svatby a uvidíte, že v tu chvíli některé činnosti rádi vypustíte), minuty, které byste jinak mohli věnovat euforii ze společné tancovačky. Soukromými statistikami, které se zakládají na mém osobním pozorování, se lidé nejvíce a spontánně baví na parketu. Svatba je jeden velký emotivní a euforický zážitek a ve výsledku je jedno, kdo má co na sobě a na stole (i když to popírá spoustu již vyslovených myšlenek a faktů, vím). Je důležité, co mají všichni svatebčané v srdci a jak bezprostředně a spontánně si svatbu užívají. A proto na zábavě, myšleno hudební produkci a různých krátkých vystoupeních, není radno šetřit. My jsme například začátek zábavy pojali formou konzertu Elvise Presley a bylo to jedno z nejlepších rozhodnutí!

~ božský Elvis: Eliška a Ondřej | Roman ~

  1. výzdoba a důležité “serepetičky” (pardon)

Po předchozím odstavci se tato část bude chvíli jevit jako malicherná a ve své podstatě malicherná je. Nicméně to k událostem, jakou svatba bezesporu je, patří. A patří právem. Kdy jindy má být žena vyzdobena tak, jako v žádný jiný den vyzdobená není a ani být třeba nemůže? Kdy jindy potěšit tolik očí a všechny naše smysly? Právě. Málokdy jindy. Proto berte svatbu jako příležitost udělat zúčastněným zážitek a nabídněte jim pastvu pro oči, čich, chuť a nebojte se toho. Rozvažujte, jakou přidanou hodnotu má to, co hodláte předvést. Každá věc. Tady se sčítají korunové položky, které ve výsledku taky udělají pěknou sumu. Už jen půjčení šatů odkrojí velkou část rozpočtu.

~ Katka a Jardys | Roman ~

Platí, že v jednoduchosti je krása. Můžete mít třeba takovou výzdobu, kterou bude při odchodu hostů rozdávat na památku. Experimentujte s materiály, inspirujte se u DIY projektů například na Pinterestu, poptejte se ve svém okolí a půjčte si vše, co půjčit jde, oprašte staré, ale srdci blízké. A toto vše zkombinujte, nechte si třeba od někoho poradit, doporučit nebo rovnou delegujte, a je to :-)

~ Katka a Jardys | Roman ~

Tak. Omlouvám se za rozsah článku. Možná by stačilo jen říct: Stanovte si, na čem šetřit nechcete a co naopak oželet můžete. Ale to bych nebyla já :) Budete se pravděpodobně potýkat až skoro se Sofiinou volbou, ale každé rozhodování má svůj nejlepší výsledek.

Jako v celém plánování svatby i zde platí, že vaše prapůvodní představa o svatbě, a dost možná i financích, bude ve výsledku pravděpodobně úplně jiná. Ale je to tak dobře, protože pro vás to bude ideální svatba tak jako tak.

Hezký den, s láskou vaše Eliška.