Jak si užívat každou vteřinu svatebního dne

/ Rady a tipy
autor Eliška Valová

Milé nevěstinky a švarní ženichové.

Dnes bych vám ráda pověděla o relativitě času. Einsteinovy vzorečky o relativitě nečekáte, a to je dobře, jak již víte, jsem spíš na tu praxi :-)

~ Bára a Honza | Ondra a Eliška Valovi ~


Často na našich schůzkách před svatbou zmiňujeme a připravujeme vás na to, že čas a vnímání reality je během svatebního dne trošku jiné než bývá v běžném rutinním dni. Proč tomu tak je? Toť otázka a každý na ni má svou ideální odpověď.

Dle mého názoru zde hraje prim hned několik faktorů najednou. Jedním z nich je to, že každou událost, na kterou se moc těšíme, nedokážeme vnímat naplno tak, jak bychom si v našich představách přáli, přestože ji naplno vnímáme jak jen to jde. Také může být naše očekávání nereálně obrovské, jak realita nemůže dosáhnout. Podobně o tom píše Barbora Šťastná na jejím blogu. Je to jako s negativními událostmi – nechce se mi do práce a nakonec to v té práci zas tak hrozné není, jak jsem si původně myslela. Nakonec je tam docela i sranda. A to samé se zase za pár dní opakuje :-) Zkrátka, naše představy ne vždy věrně zobrazují to, jak to ve skutečnosti potom máme.

Další věcí je to, že svatební den je tak specifický! Tolik událostí a zážitků se během jednoho dne stane! Už večer před ránem svatebního dne je magický… “už zítra budu touto dobou vdaná/ženatý”… “už zítra ráno je můj svatební den”… “už zítra budeme MANŽELÉ”. Tisíce myšlenek se honí hlavou – pokud jim dáte prostor a neskládáte do čtyř do rána papírové jmenovky. O tom zase jiný článek. Ráno svatebního dne je kapitola sama pro sebe. Vaším úkolem je stát se nejkrásnější nevěstou a nejkrásnějším ženichem. Zde si dovolím poznámku z praxe – VŽDYCKY se to povede! Vždycky je nevěsta okouzlující, jemná žena a pohled na ní bere dech všem okolo, ne jen ženichovi a jejím rodičům. Po přípravách se všichni dostaví na obřad, poté společně zasednou k hostině a pak se až do rána oslavuje. Stále jste v obležení mnoha vašich blízkých, kteří se rozhodli strávit den s vámi. A vy vnímáte každou chvíli, snažíte si zapamatovat každého člověka, všechny vyřčené rady do života, snažíte si zarýt do paměti slova gratulací od srdce, vtisknout si každé objetí od vašich milých až do hloubi své duše, zapamatovat si celý den. A proto se vám usadí jako jeden velký emoční zážitek, který nemá popsatelné hranice. Je to zkrátka úžasné a neopakovatelné!

~ Martina a Petr | Ondra a Eliška Valovi ~

Nemyslím toto jako PR článek pro podporu svatební fotografie, ale význam vzpomínkové svatební fotografie a videa se upřít nedá. Vše, co bylo v ten den aktuální, je pryč a zůstane vám jen záznam, ať už ve vašem srdci či na papíře a usb disku. Sami víte, jaké to je, když si prohlížíte fotografie z dětství a jaký proud vzpomínek a emocí vám pohled na nějakou památeční fotografii vyvolá. Je to troufalé přirovnání, ale půjdeme-li ještě hlouběji, už pravěcí lidé si zaznamenávali své události na zdi jeskyní, aby si je zamapatovali a mohli je tak předávat dalším generacím. Proto dle svého nejlepšího vědomí a svědomí zvažte, do čeho investujete svůj (většinou nějakou horní hranicí omezený) rozpočet. Více o tom píši v článku Hodně svatby za málo peněz.

Před koncem článku se tedy dostáváme k jádru zápletky. Jaké je to kouzlo užívání si každé vteřiny svatebního dne? Přesně v tom! Užívat si každou vteřinu svatebního dne :-) Každou chvíli a každý okamžik být “tady a teď”, mít mysl naprosto otevřenou a přijímat to, co se aktuálně děje, nepoletovat pár minut napřed, neřešit to, co už má řešit někdo jiný a jen vnímat. “Teď mi jemným štětečkem vizážistka líčí levé víčko a maminka se na mě s dojetím dívá.”, “Můj tatínek má novou kravatu, hezky voní a je stejně nervózní jako já.” Popisování toho, co se kolem vás děje jako kdybyste to popisovali někomu jinému, funguje docela dobře na uvědomění si přítomného okamžiku. Můžete to vyzkoušet v každodenní rutině, chce to asi trochu cvik. Domluvte se se svým mužem, s přítelkyní, s rodiči, že se budete navzájem zastavovat a na krátký okamžik, půl minuty budete jen tak stát, držet se za ruce a hledět si do očí. Beze slov. Pokud to z nějakého důvodu nepůjde s nimi, nevadí, zastavte se, posaďte se nebo se jen otočte na chviličku od ostatních (ano, půjde to, přestože jste středem pozornosti) a jen na chvíli zavřete oči a uvědomte si každou buňku svého těla a to, že jste právě nevěsta/ženich na své vlastní, nádherné svatbě. A nebo si vymyslete něco vlastního a buďte připraveni na to, že ve svatební den může být všechno stejně uplně jiné, než jak to máte ve svém očekávání právě teď :-)

Hezký den, přátelé. S láskou, vaše Eliška.

~ Zuzka a Michal | Ondra Vala ~