Svatba (navzdory)?

/ Rady a tipy
autor Eliška Valová

Vážení, nelekejte se :-) Toto není článek o svatbě na truc. Je o tom, jak je důležité mít svatbu takovou, jakou vy chcete.

~ Nela a Martin | profesionální fotograf Ondra Vala ~


Omlouvám se za relativně negativní nadpis článku, ale nelze jinak :-) ono totiž to je u nás aktuálně tak, že svatby našich rodičů (a prarodičů) byly jiné (opravdu jiné!) než jsou ty současné. Ale jejich představa o svatbě může zůstávat stejná a zákonitě dochází k nesouladu v názorech. Vy sami musíte poznat, co můžete v jejich pohledu objasnit a “obnovit” a co je pro ně z jakéhokoliv hlediska osobně důležité.

Bavili jste se někdy o tom, jakou měla vaše babička, dědeček, tetička, tatínkova sestřička, maminkova bratříčka, svatbu? Ti pra- měli svatbu pravděpodobně prostou, generace našich rodičů už byli odvázanější a svatbu si plánovali a brali jako zábavnou, dílem partyzánskou, dílem naškrobenou událost. Postupem času a změnou režimu se posouvaly hranice až jsme došli do současného stavu, kdy se krásná láska mezi dvěma lidmi vyjadřuje i krásou navenek. Pronajímají se krásné hotely, půjčují se dechberoucí šaty (mnohdy doslova), vážou se omamné květiny, zvou se krásní lidé a všechnu tu krásu neopakovatelných okamžiků zaznamenávají krásní fotografové na překrásných fotografiích… :-)

~ Jana a Vlastík | profesionální fotograf Ondra Vala ~

Na našich schůzkách s klienty probíráme plánovaný průběh svatby a probíráme, na čem jim záleží. Mnohdy slýcháme věty typu “rodiče by neunesli, kdybych byl bez vestičky!”, “k obědu prostě musí být ovar, přestože my dva jsme vegetariáni!”, “nemůžeme si dovolit odmítnout rozbíjení talíře, to by bylo skandalózní!”, “nemůžeme si dovolit udělat obřad odpoledne, tak dlouho čokoládové cukroví prostě nevydrží mimo ledničku!”, apod. Tak. A nejlepší na tom je, že vy můžete! Vy můžete uplně všechno! Je to VÁŠ svatební den a jenom VY si ho můžete udělat takový, jaký vy dva CHCETE. Takže pokud chcete obřad v podvečer, domluvte matriku a udělejte si ho tak! Hosté přijdou a aspoň se seznámí v klidném průběhu dne. Pokud chcete mít nejdříve oslavu a druhý den obřad (jako jsme to měli my), udělejte si to tak. Nám to taky zprvu hodně lidí rozmlouvalo a nakonec byli rádi. Dobré nápady často končí odrazením okolí v kombinaci s to-je-příliš-komplikované a je to potom škoda. Takže pokud cítíte, že chcete mít něco jinak, než vám říká okolí, stůjte si za svým vysněným nápadem a nenechte se odradit názorem jiným nebo tím, že tradice se “musí” dodržet. A kdyby váš nápad náhodou nedopadl přesně podle vašeho očekávání, tak nevadí, dopadne jinak a aspoň nebudete mít důvod nikdy litovat. A o tom je zase jiný článek..

Mějte krásný den, přestože ne třeba slunečný. S láskou, vaše Eliška.