Svatba z pohledu rodičů

autor Eliška Valová

Vážení a milí dospělí, děti rodičů, budoucí rodiče.

Zkuste si představit nepředstavitelné. Máte se rádi a máte spolu najednou miminko, dítě. Ano, to zas tak představitelné není:). Vychováváte ho, rostete s ním. Najednou už chodí do školy, nosí jedničky i pětky. Pak chodí na rande a z oslav kamarádů se vrací později, než jste měli domluveno. Cestuje po celém světě, a v nějakou dobu vylétne z domu úplně a vy zůstáváte zase sami. Jen se psem. Nebo kočkou. No není to super? :-D A pak se jednoho dne vrátí ještě s jednou osobou a oznámí vám: Maminko tatínku, budeme mít svatbu. A vy se radujete a těšíte. Ale jak?

~ Alžběta a David | Ondra a Eliška Valovi ~


A teď začnou oni dva miláčkové plánovat svatbu. A ta svatba bude pravděpodobně uplně jiná než jakou jste měli vy! Bude “moderní”. Bude tam spoustu věcí, které vy jste “neměli” nebo “nepotřebovali”. A taky bude pravděpodobně mnohem dražší, než jste měli vy… Možná máte nutkání jim do toho “kecat”. Možná jim do plánování opravdu kecáte. A možná vůbec, jen je podporujete a jste rádi za to, jak jsou samostatní a šikovní.

~ Katka a Ondra | Roman ~

Najednou vám začne docházet, že to vaše miminko už je velké a má svůj život. Pravděpodobně se žení/vdává mnohem později než vy. Ve vašem věku už vás rodiče měli třeba ve školce, ne-li už se sourozencem. Ale hlavně, aby to naše miminko bylo šťastné. Vždyť jaké si to udělá, takové to má. My mu jen finančně přispějeme…

Tempora mutantur et nos mutamur in illis, neboli časy se mění a my se měníme v nich.

Každý máme doma různé vztahy a obměny rodinných pout. Proto, ať už plánujete svatbu nebo ne, nezapomínejte na své rodiče, kteří vás porodili. Milujte je se vším, co v sobě mají (potažmo i nemají). Milujte bez podmínky vše, co vám dali. Odpusťte, pokud vám třeba něco nedali a vy si to dokázali najít sami (proto vám to nedali). Poděkujte za lásku.

Vraťme se zpět do přítomného okamžiku (pošleme domů smsku pro hezký den) a vy dál pokračujte na své cestě až k onomu kroku přes pomyslný most. Krok k tomu stát se manžely a taky rodiči.

S láskou, vaše Eliška.