SVATEBNÍ TRADICE: Špalír.

/ Pro svatebčany, Seriály
autor Eliška Valová

Proč se dělá? To je snad ta nejdůležitější otázka a nejpřekvapivější odpověď.


Wedding espalier, neboli svatební špalír je zástup lidí ve dvou řadách lemující cestu.

Ulička špalírem vytvořená prý představuje cestu novomanželským životem. Tím, že ji novomanželé projdou až na konec, projdou v klídku celým manželstvím a hosté jim ještě obrazně zajistí úspěch, svobodu a pohodu. Jak to?

Literatura totiž píše, že svatebčané můžou nenásilně novomanželům v průchodu špalírem bránit a tím jim tvořit překážky na jejich cestě. V současné době většinou zabraňují tak, že si je chtějí vyfotit, ale o tom je jiný článek. Novomanželé na konec uličky většinou bez problému dojdou, a tím je symbolika úspěšného průchodu dokonána.

~ Nela a Martin | svatební fotograf Ondra Vala ~

Také je zvykem za průchodu špalírem na novomanžele házet rýži (pozor, může dělat fleky na obleku!), konfety, oblíbené jsou také speciální bublifuky (výrobce tvrdí, že fleky nedělají), okvětní plátky růže a podobné drobnosti. Málokdo z nás ale ví, proč se to dělá kromě toho, že je to skvělá zábava, zážitek, a že je to hezké. (Hach, kdybych mohla, chodila bych ve špalíru každý den…možná proto mám tak ráda, když sněží.)

~ Eliška a Ondřej | svatební fotograf Roman Vrátník ~

Víte tedy, jakou symboliku toto zasypávání představuje? Hojnost, plodnost a bohatství. Tak jest.

V dřívějších dobách, když ještě nebyly normované bublifuky, umělé okvětní lístky a razidla na personalizované konfety, házelo se čočkou, ořechy, dokonce i rozinkami a bonbony.

~ Jitka a Marek | Ondra a Eliška Valovi ~

Takže až budete na svatbě a přijde na řadu špalír a házení rýže, myslete u toho na to, že tím novomanželům ze srdce přejete hojnost, zdravé potomky a finanční nezávislost.

S láskou a přáním hojnosti všem, vaše Eliška.

~ Martina a Petr | Ondra a Eliška Valovi ~