SVATEBNÍ TRADICE: Svatba v květnu? No to snad...

/ Pro svatebčany, Seriály
autor Eliška Valová

Cítíte-li potřebu, pošlete tento článek k přečtení všem, kteří můžou velkou mírou přispět k tvorbě vašeho svatebního dne.


Každá věc a záležitost může být opředena předsudky a očekáváním. Mezi takové bezesporu patří svatba v květnu. Jakmile zadáte do vyhledávače toto zaklínadlo, vyskočí vám desítky tisíc článků dokola opakující několik málo důvodů, proč je svatba v květnu životu nebezpečná.

Většinou ti, kdo trvají na této “tradici”, jsou rodiče a prarodiče snoubenců. A jak to odůvodňují? Že manželství nevyjde? Že svatba v květnu znamená “smůlu”? Že někdo zemře, když někdo kdysi prohodil “svatba v máji – do roka máry”? Nebo vším tím dohromady? Obava je zkrátka tak veliká a strach v srdci tolik skličující, že není jednoduché se tohoto zarytého přesvědčení pustit. To je pochopitelné.

Pojďme se podívat, co je zákadem tohoto předsudku. Svatba v květnu má z minulých století hned několik opodstatnění:

  1. Došlo-li v květnu po prvním novomanželském milování ke zplození potomka, a žena o svém jiném stavu ze začátku ještě nevěděla, bylo kvůli tvrdé práci na poli zvýšené riziko samovolného potratu.
  2. Dalším rizikem byl strach a problematický porod, který po devíti měsících těhotenství vyšel na tuhé měsíce leden/únor/březen. To jsou ty “máry”, kdy bylo riziko úmrtí matky a novorozence vyšší než v jiných měsících. Dodejme na dramatičnosti – nelze vyloučit, že zhrzelý muž mnohdy situaci nezvládl a stal se z něj alkoholik, který poté tyranizoval půlku vesnice.
  3. V těchto měsících porodu byly potravinové zásoby po zimě značně chudé. Novopečená matka a nově upečené miminko tím bylo odkázáno k menšímu přísunu živin a síly.

Toto všechno je dost pádný důvod k tomu neuzavírat manželství v květnu. Respektive to BYL důvod.

Uvědomme si, že v současné době jen hrstka z nás těžce pracuje na poli (fyzicky a tam, kde roste obilí). Dokonce si troufnu říct, že jen pár procent populace těžce pracuje a fyzicky pracuje. Lékařská péče je nyní s minulostí nesrovnatelná. Navíc většina lidí pro změnu pořád uznává lékařsky vedené těhotenství a porod v nemocnici. Jako bonus máme ultrazvuk a existují skvělé aplikace chytrých telefonů pro okamžité přivolání nejbližšího taxiku pro rodící ženu. Jediným rizikem je to, co se odehraje v porodnici, ale to sem teď nepatří. A poslední obavu ohledně nedostatku živin, myslím, můžeme dokonale rozpustit, protože jak známo, v naší společnosti lze koupit ořechy, maracuju a 15 druhů salátů prakticky po celý rok.

Jediným opravdu uznatelným důvodem pro ne-svatbu v květnu je to, že může být hodně míst pro svatbu zavřených, tedy vybrané zámky, hrady, zahrady apod. Nicméně restaurace, hotely a soukromé objekty vás přivítají s otevřenou náručí, budou se vám plně věnovat a budou vás za svatbu v květnu milovat. Zkrátka, po mé rešerši nelze jiný než tento důvod z racionálního hlediska v současnosti uz­nat.

Naprosto rozumím vlastnímu prokletí, jak nás tyto očividně zbytečné předsudky svazují. Milí vzdorovití rodiče a prarodiče snoubenců, kteří se chtějí vzít v květnu, prosím, nedělejte to svým dobrým úmyslem vašim budoucím novomanželům těžší. Ostatně je to jejich svatba a pokud vy s květnovým oddáním nesouhlasíte, je to váš nesouhlas a obava, která vás svazuje. Udělejte vše pro přijetí nového faktu, sundání klapek z očí a otevření se nové, krásné zkušenosti – svatbě v době rozkvetlých stromů. V měsíci, kdy je Lásky čas a všichni svatební dodavatelé jsou pro svatbu plně k dispozici.

Na konec je nutné ale dodat, že svatební trh opravdu zaznamenává čím dál víc těch, kteří v sobě tuto odvahu na osvobození z železné košile našli a radostně se oddávají i v květnu. Všem vám fandíme!

S láskou květnovou, vaše Eliška.

~ Bára a Honza | fotograf Ondra Vala ~

Naše malé statistické PS: Ani jednomu nášemu manželskému páru oddanému v květnu se nepřihodilo nic špatného. Naopak, květnoví jsou šťastní stejně jako jiní -oví novomanželé a každým rokem nabírají obrátky na lásce, štěstí a rodinné kompletnosti.

PS pro zajímavost: Podívejte se na Slibná data svatby (wiki v angličtině). Třeba vás něco překvapí. Mně osobně nejvíc překvapilo “Saturday for no luck at all.” Ale to se do ČR naštěstí nedostalo, i když by to bylo fajn. :-) (o výhodě svateb ve všední den zase jidny)

Na závěr třešnička – svatební focení v (sic dubnové) rozkvetlé Paříži: ~ Foto: Ondra Vala | April in Paris ~