SVATEBNÍ TRADICE: Únos nevěsty.

/ Pro svatebčany, Seriály
autor Eliška Valová

V dobách dávno minulých byl únos většinou vyústěním nešťastné lásky. Sňatky byly nesmlouvavě zařízené radou starších a takto vybraní snoubenci se spolu často vůbec nechtěli brát. Únos pak dával smysl. Ale teď?


Tato “tradice” – promiňte mi uvozovky, ale podle mě únos tradicí není, protože pozbývá jakýkoliv hlubší význam a spojení se svatebním rituálem dvou zamilovaných lidí – představuje situaci, kdy je ženichovi nečekaně odepřena přítomnost jeho ženy, a aby ji dostal zpět, musí ji jít hledat, nalézt ji a koupit si ji zpět. Nečekané odepírání blízkosti? Kupování lásky? Vám to přijde vtipné? Mně spíš připadá, že tady narážíme na hlubší souvislosti s dětstvím a výchovou.

Ok, možná namítnete, “vždyť že je to přece sranda!”, ale pro koho doopravdy? Většinou jen pro únosce a trochu i pro nevěstu a možná prvních 15 minut. Proč to říkám? Protože se často setkáváme s tím, že úderem 16.minuty se všichni ostatní, co jsou postaveni před hotovou věc, stávají mrzutými svatebními hosty, kteří jsou sice na zábavě, ale ti, kvůli kterým tam jsou, tam vlastně nejsou a neví se, kdy že se znova objeví.

Co nastává a jaká jsou rizika?

~ Martina a Petr | Ondra a Eliška Valovi ~

1) předem se nedá pořádně odhadnout, kolik času celá akce zabere

Scénař je často velmi podobný. Všichni neúčinkující doufají, že ženich najde skupinku co nejdříve (prosím, alespoň do třiceti minut, které novomanželům a opuštěným hostům už beztak nikdo nevrátí. Nutno podotknout, že únos většinou bohužel trvá déle), protože čím déle jsou pryč, tím více vypijí alkoholu jinde a tím víc namazaní se vrátí mezi ne-stejně-opilé hosty.

~ Alžběta a David | Ondra a Eliška Valovi ~

2) disharmonie

Únosci se nevědomky pasují do tvůrců zábavy a hosté, kteří se únosu neúčastní aktivně, zůstávají osamoceným křovím, “vyloučení” z aktuálního středobodu zábavy nevěsty a ženicha. A přitom za nimi třeba přijeli z velké dálky. Jo, to musí být super pocit…

Nejen toto rozkastování hostů, ale také míra alkoholu způsobí disharmonii. Jsou-li zákonitě všichni spolu, zábava má společné fluidum a hosté se baví společně, kontinuálně. Kdežto, opustí-li skupinka s nevěstou společnou zábavu za účelem udělat co největší útratu za co nejkratší dobu, mají opilecný náskok a rozdílné zážitky. A kdo tvrdí, že to nedělá kvůli alkoholu, tak ten to kvůli “srandě s nejdelším účtem” dělá nejvíc.

~ Alča a Michal | svatební fotograf Roman Vrátník ~

3) nesmyslnost

Takový danajský dar… Pochybuju, že si únosci někdy propočítali, kolik novomanžele stojí minuta svatebního dne, protože kdyby to udělali, vsadila bych se, že by si nikdo z nich netroufl riskovat zkažení zábavy, která se u cca 70 % svateb kvůli únosu opravdu minimálně na chvíli pokazí, ne-li uplně zasekne.

Ženich je staven do role, kdy si připadá oškubaný jako škubánek, protože platí za něco, čeho se nezúčastnil, co nijak nezapříčinil a navíc, za tu chvíli jeho přátelé s jeho ženou propijou tolik peněz, kolik ani průměrný dělník v Dubaji za dva měsíce nevydělá. Super bilance do začátku manželství.

Nevím, ale myslím si, že peníze utracené za alkohol za tu chvíli odloučení, za tu drobnou zábavu spojenou s únosem několika únosci, nestojí.

~ Alča a Michal | svatební fotograf Roman Vrátník ~

4) nedorozumění

Co když ženich únos novomanželky zbystří až za hodinu? A co když bude únos v tu chvíli bojkotovat a pro novomanželku nedojede se slovy “však ona se brzo vrátí sama”? Nebo co když je to tak “vydařený” únos, že skupinku hledá a dlouho nemůže najít? Odpověď viz předchozí body 1) a 2) a 3)…

~ Zdeňka a Daniel | svatební fotograf Ondra Vala ~

Dle mého názoru by Ženich a Nevěsta ve svůj svatební den měli být spolu a spolu se všemi svými hosty.
Únos je zase ten příklad, kdy se něco dělá jen proto, že se to dělá, ale hlubší význam pro společný život novomanželů lze v únosu najít jen těžko. Proto na závěr na plno řeknu, že únos vřele nedoporučuji.

Pokud už to ale musí být a snoubenci únos výslovně nezakázali, buďte, kamarádi snoubenců, od té dobroty a celou akci proveďte v minimálním čase a myslete se zábavou i na ty, kteří se únosu zrovna neúčastní. Děkuji za všechny.

S láskou k přítomnu, vaše Eliška.

Důležité PS: Cítíte-li potřebu, pošlete tento článek k přečtení všem, kteří můžou velkou mírou přispět k tvorbě vašeho svatebního dne.

Malé, nenápadné PS pro svatebčany: Přemýšlíte nad únosem ženicha? Co na to říct? “Wow, jak originální a zábavné…skoro jako únos nevěsty.” To radši nechte hledání na Ženichovi :-)

Přečtěte si také o jiných svatebních tradicích, třeba předchozí díl ~ milý a oblíbený špalír.