Úvaha na téma - svatební den

/ Rady a tipy, O nás
autor Eliška Valová

Asi už to musí jít ze mě ven.

Jak říká Žaneta Slámová, svatební den je (resp. může být) zdrojem velké energie pro zdravý partnerský vztah. Dá se z něj čerpat po mnoho let, v každé “blbé” situaci, hádce. Stačí si vzpomenout a vybavit si emoce, které jste ve svatební den zažívali a máte je zase v sobě. (K tomu vám dopomáhej fotografie.) Otázkou ale zůstává, jestli toho potenciálu dostatečně využíváme. Těžíme opravdu vše, co nám svatba nabízí?

~ Andrejka a Jeny | Ondra Vala ~


Já myslím, že ne. Bohužel. A uvědomila jsem si to až během své první osobní zkušenosti, kdy jsem po oné svatební emoci šáhla jako žíznivý po vodě (přestože sedím vedle studny).

Svatba se chystá dlouho a stojí vela energie a peněz. Svatba je krásná a v 98,7 % vždy dopadne perfektně. Krásní snoubenci, ještě krásnější novomanželé, báječná zábava a božské jídlo. Připadá mi ale, že v naší uspěchané době zapomínáme, nebo spíš správněji – nemáme možnost naplno vnímat – posvátnost okamžiku. Svatební obřad, a nejen ta chvíle před oddávajícím (i když ta hlavně), je rituál. A rituál, když se dobře procítí, v sobě skrývá velkou sílu, takovou, jejíž hranice nelze z našeho makro pohledu určit.

A na rituál je třeba se připravit. My se na svatbu taky připravujeme. Bohužel ale spíš řešíme ty věci, které jsou oku lahodící, místo toho, abychom řešili právě to, co je oku neviditelné. A připravili se na onen rituál hlavně uvnitř, v sobě. Ano, říká se ta obligátní věta “co bůh spojil, už nikdy nerozdělí” a “manželství je slib”. On je to slib a pečeť, ale nejde až o ten samotný oficiální akt oddávajícího, jako o vaše vnitřní rozhodnutí, naladění a spojení.

~ Zdeňka a Daniel | Ondra Vala ~

Je mi občas teskno, když na beremese čtu diskuze o tom, jak se doma hádají, jak lítají blesky, protože “zase nebyl schopnej mi pomoct lepit jmenovky!!!”. Je mi teskno z toho všestranného nedorozumění, ale holt právě ty tmavé obláčky, když odejdou, nám ukážou, jak je krásně, když je slunečno.

~ Věrka a Bořek | Ondra Vala a Roman Vrátník ~

Musím říct, že my jsme naštěstí zvládli přípravy a svatbu prožít uvědoměle. Ale přesto je pár věcí, na které bych se chtěla více připravit. Třeba si jasně určit chvíle, které jsou pro nás oba důležité. Například první setkání nevěsty s ženichem. To, jak jsem scházela ze schodů, kdy mě tatínek vedl k mému budoucímu manželovi, byl krásný moment, na který ráda vzpomínám. Teď bych ale tomuto vzácnému okamžiku dopřála více času a uvolnění. Já byla neklidná a nedočkavá, protože jsem nevěděla, co jim tak dlouho trvá, kde je Ondra a co dělá, už jsem chtěla jít se mu ukázat, a začínala mi být zima. Jenže Ondřej byl v obležení hostů, řešil hudební aparaturu a neměl dostatečný čas ani prostor se naladit na to, že už přicházím. Byl to tlak, který jsme cítili všichni. Ale mělo to tak být – proto vám teď můžu přinášet svědectví o tom, jak je tento moment posvátný, intimní a rozhodně by neměl být opomenut. A podobných chvil je za ten svatební den hodně…

~ Eliška a Ondřej | Roman ~

Nechtěli jsme žádné zvyky a tradice, protože v nich nevidíme už žádný význam, tím bylo pro nás soustředění na sebe jednodušší. Ale přesto bych oslovila někoho pověřeného, kdo by nám pomohl nebo přímo zprostředkoval nějaký svatební rituál přímo pro nás, nám na míru. Když je ta svatba tak náročná na zdroje (lidské, energetické, finanční), tak ať už z toho “vytřískáme maximum” :-)

~ Jana a Vlastík | Ondra Vala ~

A poslední věc, vzhledem k mým zkušenostem ze svateb, jsem si (haha, naivně) myslela, že mě nemůže nic překvapit (haha podruhé), tak mě v organizaci svatby dostaly na lopatky věci, které by mě bez této zkušenosti ani nenapadly (třeba že někdo sám nepochopí, co má dělat – úkolem drobná, leč podstatná maličkost! – ale potřebuje to dostat opravdu oficiálně za úkol). Takže bych tentokrát doopravdy využila odbornou pomoc s organizací svatby a udělala si tak prostor pro naše společné předmanželské a čerstvě-manželské prožívání.

Nedivte se, že používám tak často slovo prožívání, ale myslím, že o tom ta svatba je, a proto ji všichni děláme.

Tak plné, vědomé svatební prožítí přejeme.

S láskou za tým BíláČerná, Eliška.

~ Zdeňka a Daniel | Ondra Vala ~