V čem je práce svatebního fotografa specifická

/ O nás
autor Eliška Valová

V čem? V čem je? V čem že je? V čem že je práce svatebního fotografa specifická?

~ Zuzka a Lasse ~ fotograf Roman Vrátník ~


~ většinou minimálně půl roku dopředu víte, kde v daný den budete (a co tam budete přibližně dělat). To je občas fajn, občas nefajn.
(Nefajn je to třeba když už tím dopředu můžete plakat nad tím, že na té skvělé rodinné párty – dva sudy oblíbeného vína, koblížky tety Ludmily a dorazí i sestřenice z Tasmánie! – zkrátka nebudete. A vlastně na žádné letní akci, která je o víkendu… hm, pešek :).

~ v daný den musíte být dokonale fit, svěží, zdraví, připravení, pohotoví a ještě nejlépe veselí, vtipní a krásní. A pokud nejste, tak aspoň musíte dělat, že jste.
Věřte, že nikoho na svatbě nezajímá, že zrovna včera se vám porval papoušek s činčilou, nebo že vám praskla guma u spoďárů.

~ trávíte celý den – od rána do noci – s lidmi, které jste předtím maximálně párkrát viděli a jen chvíli se poznávali + jejich blízcí v roli svatebních hostů. To vyžaduje značné sociologické na-ladění, aby to mohlo všechno dobře fungovat.

~ Kristina a Pavel ~ fotograf Roman Vrátník ~

~ neznalí vidí vaši práci jako pohodičku – vždyť jen jeden den cvakáte fotky a ještě se dobře pobavíte a najíte…
A mají samozřejmě pravdu :-) z jedné strany.

~ …a berete za to tolik, kolik mají jiní na výplatnici na měsíc.
S tím také není jednoduché se srovnat, ale cena je zkrátka adekvátně vypočítaná jako u jiných produktů a služeb trhu.

~ není prostor podrobněji osvětlovat, že za tím “jedním dnem cvakání a zábavy a jídla” je několik dní neustálého sezení u počítače + náročnost na technickou vybavenost + náročnost na psychiku a prakticky neustálou koncentraci + znalost techniky práce (šikovnost) + leta prakse + osobní disciplína (!). Jedině tak můžete uspět.

~ Jitka a Alex ~ fotograf Ondra Vala ~

~ jste setsakramentsky odpovědní za dílo a nepřipouští se jakékoliv selhání. Svatební den má jen jeden pokus a vy v danou vteřinu taky.
--- dramatická pauza ---
To chce notnou dávku odvahy, souhlasíte? :)

~ víte, jaký je nejčastější údaj vyhledávaný na googlu? “Svatební fotograf”. Ač je to nezáviděníhodné, my to vidíme jako výhodu. Je tu tolik šikovných lidí! A alespoň mají snoubenci z čeho vybírat. Každý má svého kupce a navíc, dokonale se nám pak krystalizuje pořekadlo “rovný rovného si hledá”.

Kateřina a Jan ~ fotograf Pavel Šidla ~

~ dále je třeba zmínit cestování. Svatební fotograf se dostane na místa rozličná, mnohdy i běžně nenavštivitelná.
Pořídila jsem si turistický deníček! ;) Samo se to nabízelo – tadynaté svatbě.

~ svatební fotograf se musí umět vypořádat s jakýmkoliv počasím. Zvlášť v našich zeměpisných šířkách a délkách není úplně zaručené stálé obigátní slunečno, jako je tomu třeba u svateb u moře, žeano. Je nutné brát, co je (brát pozitivně!) a soustředit se jen na to, co chcete skrze fotky předat.

~ je třeba mít vytříbené pozorovací schopnosti, představivost a empatii vůči prostředí.
Ne jen vůči lidem, viz další bod.

~ Míša a Roman ~ fotograf Ondra Vala ~

~ stejně tak jako musí být fotograf dobrý řemeslník, musí být citlivý. Cit probouzí empatii vůči lidem, a to je u svatebního fotografa stěžejní.
Svatební fotograf je zkrátka jeden z nejbližších dodavatelů.

~ správný fotograf vnímá svou činnost jako službu lidem; skrze fotky lze poznat, zda to fotograf dělá pro své vlastní obohacení (peníze/ego) nebo má toto v tolik potřebné harmonii.
My v BíláČerná to máme v logu ;-)

~ svatební fotograf by měl být profík na všech frontách – u portrétního focení, stejně tak musí mít v malíku dokumentární focení, a do toho ještě umět zalichotit babičce nevěsty a ukotvit z portrétního focení nervózního ženicha.

~ svatební fotograf má, a my si to uvědomujeme a rádi připomínáme, tisíce možností interakce a vzájemného předávání radosti. Úkolem dobrého fotografa je hledat světlo, a když ho najde, předát jej dál…

Tuto krásnou poslední větu pronesl Ondra a myslím, že je to dokonalé zakončení dnešního článku.

S láskou, Eliška, Ondra a celý bíločerný tým.